Heidenhainstrasse 13 - Ilustracje

Heidenhainstrasse 13 to mój projekt licencjacki. Mimo iż już się obroniłam prace nad nim dalej trwają ;). Opowiadanie napisała moja przyjaciółka Marta Magdalena Lasik (której wszystkie opowiadania polecam!).
Przy projektowaniu samych ilustracji największą trudnością było wybranie scen. Miałyśmy tak wiele pomysłów, że stworzenie ich wszystkich przyćmiło by całą historię. Wiele zarysowanych kartek później udało się wybrać 24 ilustracje w tym 4 rozpoczynające rozdziały. Ilustracje wykonane zostały odręcznie, po wytuszowaniu malowane były farbami akwarelowymi.

Rozdział II

W drugim rozdziale akcja częściowo przenosi się do Fürstenstein (Książa). Stąd też na głównej ilustracji znajduje się Zamek Książ. W zamku i jego okolicach dzieje się wiele istotnych wydarzeń z opowiadania dzięki czemu dobrze odzwierciedlał on całość treści zawartej w tym rozdziale.
Nie trudno również zauważyć, że ilustracje rozpoczynające cechuje dodatkowy wspólny element – ramka inspirowana roślinnością. Tego typu elementy w książkach często były spotykane w okresie międzywojenny.

Park

Na kolejnej ilustracji widzimy Josta i Herberta na spacerze niedaleko Heidenhainstrasse. Scena spokojna w miłym otoczeniu. Tutaj jednak pierwszy raz dostrzegamy stosunki między bohaterami. Pokazana jest, w dość zawadiacki sposób, ich bardzo bliska przyjaźń. Widzimy również jaki jest ich stosunek do osób ich otaczających i na ile swobodnie czują się zarówno w swoim towarzystwie jak i publicznie.

Clara na spacerze z Jostem

Na pierwszy rzut oka spokojny spacer Clary, pragnącej zbliżyć się do Herberta i Josta, próbującego temu zapobiec. Każdy z nich ma nadzieję poznania strony przeciwnej. Oboje uprzejmi, grzeczni i zrównoważeni, a jednak planujący kilka następnych ruchów w przód, ucząc się zachowań przeciwnika.

Rozdział I

Pierwszy rozdział charakteryzuje się dużą ilością spokojnych, lecz pełnych intryg i podstępów, rozmów przy kawie i cieście. Z tego względu ulubiony przez Josta posiłek zostałwybrany właśnie jako wyróżnik tego rozdziału.
Pierwotnie jednak były rozważane również i inne opcje, jak chociażby dwojakość postaci Josta – dr Wippert i Czarodziej, jak również wykorzystanie podobieństwa Herberta i Josta jako znaku zodiaku bliźniąt. Ostatecznie jednak ciasto najlepiej oddawało istotę całego rozdziału.

Saskia idąca do Czarodzieja

Pierwszą ilustracją pojawiającą się w opowiadaniu „Heidenhainstrasse 13” (poza rozpoczynającą) jest Saskia idąca do czarodzieja aby rozwiać swoje obawy związane ze zmartwionym ostatnio mężem. Mimo iż jest ona drugoplanową postacią, dzięki niej przedstawieni nam zostaną Jost i Herbert. W tej scenie możemy również zaobserwować jakie wrażenie wywierali oni na innych, obcych osobach.

Pierwsze pojawienie się Jensa

Jest to pierwsza scena w której pojawi się Jens. Jost wrócił do Wrocławia niepewny sytuacji z Herbertem i Towarzystwem Vril. Postanowił jednak skorzystać z pomocy Jensa, aby sprawdzić prawdziwe intencje profersora Stolzera. Wie, że jego działania nie spodobają się Herbertowi, podejmuje jednak ryzyko i spotyka się ze swoim starym przyjacielem z czasów wojny.

Galeria

Zapraszam przy okazji na stronę Marty: mlaasik.eu

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress